Rekuperacja

schemat_rekuperacji_800Rekuperacja – co to jest?
Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła – inaczej rekuperacja – to nowoczesny sposób na zapewnienie efektywnej wentylacji ciepłego, dobrze zaizolowanego domu. Dzięki systemowi wentylacji z rekuperatorem zaoszczędzisz na ogrzewaniu domu, ponieważ rekuperator odzyskuje dużą część ciepła z powietrza wykorzystując go do ogrzania świeżego powietrza nawiewanego do budynku. Stosowana do tej pory wentylacja przez kominy wentylacyjne, która wykorzystywała naturalne nieszczelności w oknach i drzwiach, przy nowoczesnych technologiach budowlanych, nie sprawdza się. Dodatkowo również jest źródłem znacznych strat energii zimą. Dzięki zastosowaniu rekuperacji unikniesz problemów związanych z wilgocią, pleśnią i zaduchem i będziesz cieszyć się świeżym powietrzem przez cały rok. Dodaj do tego ponad 50% oszczędności na ogrzewaniu, które zapewni rekuperator.

 

Buduj z głową! Oszczędzaj na ogrzewaniu!
Już na etapie wyboru projektu domu warto przemyśleć rozwiązania, które wpłyną na koszty eksploatacji domu. Nowoczesny system wentylacyjny z odzyskiem ciepła, rekuperacja, pozwala uzyskać optymalne warunki klimatyczne w pomieszczeniach przez cały rok, niezależnie od pogody oraz pory dnia i roku. Do rekuperatora dodać możesz również GWC – gruntowy wymiennik ciepła, który pozyska dodatkową energię z ziemi i wpłynie na jeszcze większe oszczędności i komfort. GWC wstępnie opracuje pobierane z zewnątrz powietrze zanim trafi ono do rekuperatora.

Projekt rekuperacji z rekuperatorem
System wentylacji mechanicznej z rekuperatorem należy fachowo zaprojektować. Projekt obejmuje przede wszystkim obliczenia zapotrzebowania na powietrze wentylacyjne, określa trasę prowadzenia przewodów wentylacyjnych, określa miejsce montażu centrali wentylacyjnej, umiejscawia czerpnię oraz wyrzutnię powietrza. Przewody wentylacyjne ukryć można w konstrukcji posadzki, w ścianie lub stropie. W budynkach z poddaszem nieużytkowym instalację umieszcza się na poddaszu.

Poniższe informacje oraz schemat rekuperacji otrzymaliśmy dzięki uprzejmości firmy REKUPERATORY.PL

https://www.rekuperatory.pl/

logo_rekuperatorypl-200